Občania SR, ktorí majú záujem ukončiť prácu v zahraničí a presunúť sa na Slovensko, často chcú v medziobdobí ako si hľadajú prácu poberať dávku v nezamestnanosti. Ak splnia zákonné podmienky krajiny EÚ, v ktorej legálne pracovali a žili, majú na dávku v nezamestnanosti nárok práve v tejto krajine.
Po ukončení práce v zahraničí a chcení poberať dávku v nezamestnanosti je dobré, ak dodržia tieto zásady:
1. O dávku v nezamestnanosti vždy žiadať v krajine EÚ, kde ste pracovali.
Prikazuje to nielen legislatíva, ale je to aj jednoduchšie z dôvodu, že evidenciu sociálneho poistenia vedia krajina, kde ste pracovali a platili poistné.
Odpadá Vám tak riešenie „centra záujmov“, ktoré sa skúma ak poistenec čo pracoval v zahraničí žiada o dávku na Slovensku.
2. Zotrvajte v krajine poslednej práce najmenej 4 týždne alebo môžete požiadať o skrátenie lehoty a následne si vybavte export dávky.
Po priznaní nároku na dávku v nezamestnanosti v krajine poslednej práce by ste mali zostať v evidencie úradu práce danej krajiny kde Vám dávku vyplácajú najmenej 4 týždne. Je to podmienka neskoršieho povolenia exportu dávky do inej členskej krajiny EÚ.
Po tomto období máte právo odísť do inej krajiny EÚ a tam si hľadať prácu, pričom budete poberať dávky z krajiny, v ktorej ste sa stali nezamestnaným. Teda dávku je možné exportovať napríklad na Slovensko kde ste sa vrátili a kde si hľadáte prácu.
Pre povolenie exportu dávky na Slovensko sa musíte zaevidovať na úrad práce na Slovensku v lehote príslušného štátu kde ste získali nárok na dávku v nezamestnanosti. Sociálnej poisťovni predložíte potvrdenie o evidencii uchádzačov o zamestnanie. Sociálna poisťovna vystaví a odošle potvredenie o Vašej evidencii na úrade práce a Vašu adresu príslušnej inštitúcii krajine EÚ kde ste sa stali nezamestnanými.
3. Uchovajte si všetky doklady o práci a období sociálneho poistenia v zahraničí.
Toto je veľmi dôležité, pretože napríklad pri vykonávaní sezónnych prác býva dodatočné získavanie dokladov o práci a dĺžke trvania práce zložité.
Potvrdzujúcim dokladom môže byť tiež potvrdenie obdobia nemocenského poistenia – formulár E104, potvrdenie obdobia poistenia v nezamestnanosti – formulár PD U1 alebo pracovná zmluva. V budúcnosti Vám všetky tieto doklady môžu pomôcť aj pri vybavovaní dôchodkových dávok na Slovensku.