V dnešnej dobe ľudia väčšinou realizujú prevody peňazí elektronicky prostredníctvom internetového bankovníctva. Je to pohodlný a rýchlo zrealizovateľný prevod, avšak môžu v ňom získať svoj priestor aj podvodníci. Preto sme spísali pár dobrých rád, ako znížiť riziko stať sa obeťou takýchto podvnodníkov na minimum.
V príncípe podvodníci používajú dve metódy:
1. falošná stránka banky, ktorá je na prvý pohľad na nerozoznanie od originálu
2. podvodné e-maily, ktorých cieľom je vylákanie prihlasovacích údajov do Vášho internetbankingu
Čo robiť aby ste sa vyvarovali takýmto podvodom?
– pri falošných stránkach bánk si treba všímať zabezpečenie protokolu https v internetovom prehliadači. Keď si rozkliknete detail tohto protokolu https, na originálnej stránke banky sú údaje o certifikáte, ktorý je registrovaný na banku. Takisto sa často pri falošnej stránke vyskytujú rôzne chyby funkcionality a gramatické chyby v textoch.
– pri podvodných e-mailoch to v praxi vyzerá nasledovne: príde Vám do e-mailovej schránky mail, ktorý sa graficky presne podobá na také, čo posiela aj banka v skutočnosti. Rozdiel pri podvodných mailoch je iba v tom, že sa snažia od Vás vylákať prístupové údaje do internetbankingu pod rôznymi zámienkami ako overenie totožnosti atď. Preto nikdy nevypĺňajte svoje prístupové údaje v takýchto e-mailoch. Skutočná banka ich od klientov nežiada prostredníctvom e-mailu!
Ako postupovať ak máte podozrenie, že ste sa stali obeťou takéhoto podvodu?
Pri takomto Vašom podozrení je dôležité konať rýchlo. Ako prvé kontaktujte banku a ozrejmite jej situáciu, ktorá sa stala.
Ak ste zadávali údaje do internetbankingu, zmeńte si prístupové heslo. Ak ste zadávali údaje platobnej karty, v tom prípade ju dajte zablokovať.