Pre rodinné financie je dôležitou súčasťou zostavenie finančného plánu hospodárenia v domácnosti. Získate tak prehľad a evidenciu príjmov a výdavkov Vašej domácnosti, čo môže z dlhodobého hľadiska pomôcť vytvoriť si finančnú rezervu.
Spôsoby evidencie príjmov a výdavkov môžu byť rôzne, v modernej dobe čo žijeme existuje veľké množstvo aplikácií pre smartfóny alebo počítače priamo na toto určené, no dá sa to aj „papierovo“ zostavením jednoduchej a prehľadnej tabuľky. Práve túto tabuľku si priblížime. Takže čo by mala obsahovať?
Aby sme mali prehľad o hospodárení domácnosti, stačí do tabuľky pridať 3 stĺpce kde uvedieme sumarizáciu čistých príjmov, sumarizáciu čistých výdavkov a rozdiel medzi príjmami a výdavkami do posledného stĺpca.
Čisté príjmy väčšinou zahŕňajú výplatu zo zamestnania, odmeny a prémie zo zamestnania, preplatky z poistenia alebo z nájomného a energií.
Čisté výdavky si môžete pre podrobnejší prehľad o výdavkoch rozdeliť ešte na podskupiny ako pravidelné mesačné výdavky – nájomné, energie, mobilný paušál, internet. Ďalej to môžu byť výdavky finančného sektoru ako splátka hypotéky, spotrebného úveru, kreditnej karty alebo mesačná platba za poistenie.
K posledným dvom podskupinám výdavkov zaradíme nákupy do domácnosti a nepravidelné výdavky za kultúrny a športový život.
Pre Vás je dôležitý ukazovateľ v poslednom stĺpci, kde je uvedený rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Ak máte časť s príjmami vyššiu ako s výdavkami, ste na dobrej ceste dlhodobo si vytvárať finančnú rezervu. Ak máte vyššiu časť práve tú s výdavkami, práve takéto zostavenie finančného plánu hospodárenia domácnosti Vám môže veľmi dobre pomôcť aby ste videli na „papieri“ možnosti, kde výdavky znížiť a postupne sa tak dopracovať k tvorbe finančnej rezervy.